Vystoupení v médiích

Experti EEIP pravidelně vystupují v předních českých médiích, kde se vyjadřují k aktuálním i dlouhodobým tématům jak tuzemské, tak unijní či světové ekonomiky.

Vybraná vystoupení expertů EEIP:

 • Michal Mejstřík Memorial (4/2021) – Pietní setkání v Divadle Archa, kde řada osobností businessové, veřejné, akademické či kulturní sféry vzpomínala na život a činnost prof. Michala Mejstříka. Záznam večera, kterým provedl Václav Moravec a na jehož přípravě se EEIP podílela, je ke shlédnutí zde.
 • Tisková konference (3/2021), kde Dita Tesárková z EEIP představila návrh modelu depozitního systému pro jednorázové nápojové obaly. Záznam TK lze sledovat zde.
 • Česká televize, Studio 24 (11/2020) – komentář prof. Mejstříka k souvislostem a možným dopadům uzavření Regionálního ekonomického partnerství (RCEP), které se stalo největší dohodou o volném obchodu na světě. Reportáž s příspěvkem lze sledovat cca od času 1:06:20 zde.
 • Český rozhlas Plus (08/2020) – rozhovor ČRo s prof. Michalem Mejstříkem k záměru na zrušení superhrubé mzdy, digitalizaci či možným úsporám ve státní správě. K poslechu zde.
 • Česká televize, UdK (03/2020) – prof. Michal Mejstřík v diskuzi s ministryní financí Alenou Schillerovou a bývalým viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem o nastavení a financování zvláštních opatření přijatých v důsledku epidemie Covid-19. Ke shlédnutí zde.
 • Český rozhlas Plus (03/2020) – prof. Michal Mejstřík byl hostem pořadu Souvislosti Plus ze světa ekonomiky, kde pohovořil mimo jiné o hospodářských dopadech korovanirové epidemie na čínskou a zprostředkovaně na světovou ekonomiku. Pořad, jehož druhým hostem byl ekonom Lukáš Kovanda, lze poslechnout zde.
 • Česká televize, OVM (05/2019) – prof. Michal Mejstřík a viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký pohovořili v Otázkách Václava Moravce o příčinách a důsledcích stávající nepříznivé situace na trhu bydlení či podmínkách na trhu hypoték. Záznam pořadu lze sledovat zde.
 • Český rozhlas Plus (09/2018) – při příležitosti 10. výročí pádu Lehman Brothers, jenž odstartoval finanční krizi, diskutoval prof. Michal Mejstřík s ekonomem Pavlem Kohoutem mimo jiné o poučení z této zkušenosti a rovněž připravenosti české ekonomiky na případnou krizi. Záznam pořadu Pro a proti lze poslechnout zde.
 • Česká televize, OVM (11/2017) – prof. Michal Mejstřík pohovořil za účasti ministra financí Ivana Pilného a poslance Radima Fialy o státním rozpočtu pro rok 2018, o daních a byrokracii v ČR, trhu práce, problematice eura a dalších ekonomických tématech. Záznam pořadu lze sledovat zde.
 • Český rozhlas Plus (04/2017) – prof. Michal Mejstřík byl hostem pořadu Osobnost Plus, kde z osobního pohledu hovořil mimo jiné o vztahu k ekonomii, ale také o vzdělání, veřejné správě či Institutu ekonomických studií, který založil. Celý rozhovor je k poslechu zde.
 • DVTV (07/2016) – prof. Michal Mejstřík k Brexitu a kritických závěrech závěrečné zprávy Stoiberovi komise, na níž se profesor podílel. Již v roce 2014 bylo ve zprávě upozorňováno na nutnost snížení byrokracie a nadbytečné regulace k získání důvěry občanů v evropské instituce. Vystoupení můžete najít zde a shrnutí závěrů komise zde.
 • Česká televize, OVM (03/2015) – prof. Michal Mejstřík pohovořil v Otázkách Václava Moravce mimo jiné o stavu sektoru poskytovatelů nebankovních úvěrů, klamání spotřebitele na trhu spotřebitelských půjček či návrzích na regulaci tohoto odvětví. Záznam pořadu, jehož dalšími hosty byly náměstek MF Martin Pros a advokát Tomáš Uhl z Člověka v tísni, lze sledovat v záznamu zde.
 • DVTV (08/2014) – prof. Michal Mejstřík v diskuzi s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem o záměru oživení značky Made in Czechoslovakia a vůbec o tom, zda je v dnešní době označování země původu zboží smysluplné. Ke shlédnut zde.