RIA k věcnému záměru zákona o vyvlastnění (2021)
V roce 2020 vypracovala EEIP Hodnocení dopadů regulace (RIA) k věcnému záměru zákona o vyvlastnění. Věcný záměr následně v červenci 2021 schválila vláda. Hlavním cílem zákona je zrychlení přípravy staveb urychlením procesu vyvlastnění, a to díky zkrácení délky vyvlastňovacího řízení, snížení počtu a délky soudních řízení a urychlení zahajování staveb, které jsou na vyvlastňovacích procesech závislé.
„Chceme také zvýšit právní jistoty v otázkách náhrady za vyvlastnění a zvýšit motivaci k uzavírání dohod o získání práv. Usilujeme o nastolení optimální situace, kdy nebude možné jednostranné prosazování zájmů vyvlastnitelů reprezentujících zájem společnosti na úkor vlastníků. Zároveň však nebude vlastníkům dovoleno, aby realizaci stavby zmařili nebo neúměrně protahovali a bránili tak stavbám, které mají celospolečenský význam,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Věcný záměr také řeší změny a instituty, které upravuje občanský zákoník, například právo stavby jakožto věcné právo, protože stávající zákon o vyvlastnění tuto úpravu občanského zákoníku ještě nezohlednil. Věcný záměr dále řeší otázky střetu vyvlastňovacího a exekučního či insolvenčního řízení.
Vyvlastňovacím úřadem bude krajský stavební úřad, odvolacím orgánem bude specializovaný a odvolací stavební úřad, což bude záruka kvality a rychlosti. Vlastní vyvlastňovací řízení bude probíhat obdobně, jen s některými odlišnostmi.
Více viz na webu MMR.